موزه ملي

اسنپدراگون ۸۴۵ با فرآیند تولید ۷ نانومتری قدرتمندتر و کارآمدتر می‌شود

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

حتما می‌دانید که هنوز مدت زمان زیادی از معرفی تراشه اسنپدراگون ۸۳۵ کوالکام و استفاده از آن در اسمارت‌فون‌های مختلف نمی‌گذرد. نسخه اصلی پرچمداران سامسونگ یعنی دو گوشی گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس از جمله قدرتمندترین و بنام‌ترین گوشی‌هایی هستند که از این تراشه بهره می‌برند.

مطلب پیشنهادی

اگر قصد خرید گلکسی اس 8 را دارید؛ این ده مطلب را بخوانید!

خرید با آگاهی بیشتر

تراشه اسنپدراگون ۸۳۵ از فرآیند تولید ۱۰ نانومتری بهره می‌برد و این موضوع سبب شد که قدرت عملکرد و بازده آن افزایش یابد و در عین حال ابعاد چیپ‌ست کاهش پیدا کند. حال به نظر می‌رسد که شرکت کوالکام برای تولید نسل بعدی تراشه‌های قدرتمند خود به سختی در تلاش است تا پروسه ۷ نانومتری را پیاده‌سازی کند!

البته کوالکام برای بهره‌گیری از فرآیند تولید ۷ نانومتری شخصا وارد عمل نمی‌شود و به شرکت‌هایی همچون سامسونگ و TSMC متکی است. بی‌شک سامسونگ یکی از اصلی‌ترین مشتریان تراشه اسنپدراگون ۸۴۵ کوالکام خواهد بود و پیش‌بینی می‌کنیم که در راستای تولید این تراشه با لیتوگرافی ۷ نانومتری شرکت کوالکام را یاری کند. همانگونه که می‌دانید، سامسونگ و کوالکام روند مشابهی را هم برای تولید اسنپدراگون ۸۳۵ به‌کار بردند.

اما در این بین صحبت‌هایی در مورد همکاری احتمالی کوالکام با شرکت تایوانی TSMC هم به دست آمده که به هیچ عنوان خبر عجیبی محسوب نمی‌شود. همواره TSMC و سامسونگ از پیشتازان تولید تراشه با فرآیندهای دقیق و نوین بوده‌اند، اما در اغلب موارد سامسونگ در رقابت با این شرکت پیروز میدان شده و توانسته توجه برندهایی همچون اپل و کوالکام را جلب کند.

طبق گزارش سایت اندرویدهدلایتز، هم اکنون شرکت TSMC در یک اقدام جالب تولید آزمایشی تراشه‌های مبتنی بر فرآیند ۷ نانومتری را آغاز کرده است. بنابراین این مسئله می‌تواند برگ برنده‌ای برای این شرکت باشد. با توجه به اطلاعات به دست آمده، ظاهرا تراشه‌هایی که از لیتوگرافی ۷ نانومتری بهره‌مند می‌شوند، در مقایسه با تراشه‌های بهره‌مند از فرآیند ۱۰ نانومتری تا ۲۵ الی ۳۵ درصد بهبود عملکرد داشته‌اند.

علاوه بر این موضوع و افزایش قدرت عملکرد تراشه، کاهش ابعاد و کاهش مصرف انرژی آن هم از دیگر موضوعات مطرح شده به شمار می‌رود. با وجود تمام این تفاسیر هنوز به طور دقیق مشخص نیست که تراشه اسنپدراگون ۸۴۵ کوالکام دقیقا توسط کدام شرکت و با چه شرایطی تولید می‌شود. اما پیش‌بینی می‌کنیم که تراشه اسنپدراگون ۸۴۵ از فرآیند ۷ نانومتری بهره‌مند شود و سامسونگ یا TSMC تولید کننده آن باشند.