موزه ملي علوم و فناوري

دلیل ال‌جی جی ۵ هنوز هم بهتر از ال‌جی جی ۶ هست؟

۲۹ خرداد ۱۳۹۶

مقدمه

ال‌جی در کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۷ یا همان نمایشگاه MWC 2017 رسما از پرچمدار جدیدش با نام اختصاصی ال‌جی جی ۶ رونمایی کـــرد. هشدارات دقیق‌تر مربوط به این مسئله را می‌توانید از مقاله “کنگره جهانی موبایل: ال‌جی جی ۶ معرفی انجام گرفت + تصویر” مطالعه کنید. ال‌جی جی ۶ یک اسمارتفون فوق‌العاده هست عرضه آن به زودی در ایران آغاز می‌شود و هم اکنون در مراحل پیش‌فروش این محصول به سر می‌بریم.

ال‌جی جی ۶ در مقایسه با پرچمدار سال ۲۰۱۶ این شرکت کره‌ای یعنی گوشی جی ۵ تفاوت‌های محسوسی دارد! عمده‌ترین تفاوت مابین این دو گوشی را می‌توان به بدنه ماژولار جی ۵ و غیرماژولار جی ۶ نسبت داد. برای کسب هشدارات افزایش در مورد تفاوت‌های مابین این دو اسمارتفون، می‌توانید مقاله “ال‌جی جی ۶ چه تفاوت‌هایی نسبت به ال‌جی جی ۵ دارد؟” را مطالعه کنید.

اما آیا ال‌جی جی ۶ از هر نظر نسبت به جی ۵ برتری دارد؟ بیایید به موضوع این چنین نگاه کنیم که مزیت‌ها یا برتری‌های فعلی گوشی ال‌جی جی ۵ در مقایسه با ال‌جی جی ۶ کدامند؟ در این مقاله قصد داریم به دلایلی اشاره کنیم که نشان می‌دهند خرید ال‌جی جی ۵ هنوز هم می‌تواند انتخاب بهتری نسبت به ال‌جی جی ۶ باانجام گرفت. با سایت شبکه همراه باشید.

بدنه ماژولار

شاید تجهیز ال‌جی جی ۵ به بدنه ماژولار در مجموع نتوانست ایده موفقی باانجام گرفت، اما باید قبول کنیم که بدنه ماژولار جی ۵ می‌تواند قابلیت‌های جالب و کاربردی را برای مخاطبان به همراه داشته باانجام گرفت. این قابلیت‌ها مواردی هستند که مطلقا گوشی جی ۶ از آن‌ها بی‌بهره هست. برای مثال شما با وصل کـــردن ماژول LG High-Fi Plus به بدنه دستگاه می‌توانید کیفیت صدای خروجی از آن را تعداد برابر کنید یا با اتصال LG Cam Plus به آن تجربه‌ای لذت‌بخش‌تر در رهستا هستفاده از دوربین گوشی جی ۵ داشته باشید.

بنابراین، از نظر کاربرد، بدنه ماژولار ال‌جی جی ۵ ک مزیت عمده در مقایسه با بدنه معمولی گوشی جی ۶ محسوب می‌شود. ضمن اینکه این مسئله جلوه‌ای منحصر برای فرد را به گوشی ال‌جی جی ۵ به ارمغان آورده هست.

ضخامت و وخانوم کاهش

ضخامت بدنه گوشی ال‌جی جی ۵ فقط برابر با ۷٫۷ میلیمتر هست. اگرچه ضخامت بدنه آن در مقایسه با ال‌جی جی ۶ که ضخامت ۷٫۹ میلیمتری دارد، تعدادان تفاوت محسوسی را ارائه نمی‌کند اما در هر حال می‌توان باریک‌تر بودن ۰٫۲ میلیمتری بدنه جی ۵ را از مزیت‌های آن نسبت به جی ۶ به شمار آورد.

اگر این مسئله را برای ال‌جی جی ۵ یک مزیت حساب نمی‌کنید، به وخانوم آن توجه کنید! ال‌جی جی ۵ در حالت عادی ۱۵۹ گرم وخانوم دارد، حال آنکه ال‌جی جی ۶ وخانوم ۱۶۳ گرمی را ارائه می‌کند. اگر چه هیچ یک از دو مزیت نام برده انجام گرفته تعدادان محسوس نیستند، اما با کنار هم قرار دادن هر دوی آن‌ها می‌توان درک کـــرد که کفه ترازو را به سمت جی ۵ سوق پیدا می‌کند.

تجهیز نمایشگر به گوریلاگلس ۴

این موضوع احتمالا از مسائلی هست که کاهش کسی به آن توجه می‌کند، اما باور کنید در برخی شرایط از اهمیت زیاد بالایی برخوردار خواهد بود! صفحه نمایش گوشی هوشمند ال‌جی جی ۶ توسط شیشه گوریلاگلس ۳ پوشانده انجام گرفته و به این صورت از آن محافظت به عمل می‌آید. اما جالب هست بدانید که نمایشگر ال‌جی جی ۵ از شیشه گوریلاگلس ۴ بهره می‌بر‌د که یک نسل نسبت به گوریلاگلس ۳ پیشرفته‌تر هست. پس اگر به مقاومت نمایشگر در قبال خراشیدگی اهمیت می‌دهید، احتمالا ال‌جی جی ۵ عملکـــرد بهتری نسبت به ال‌جی جی ۶ دارد!

تراشه و رم!

پیش از هر چیز باید بگوییم که ال‌جی جی ۵ از نظر تراشه و رم نسبت به ال‌جی جی ۶ برتری ندارد، موضوع زیاد جالبی در این بین مطرح هست که باید به آن توجه کنید! رم هر دو گوشی مورد نظر ظرفیت ۴ گیگابایتی را ارائه می‌کنند، پس از نظر رم تفاوتی مابین دو گوشی که پرچمدار دو سال مختلف ال‌جی هستند دیده نمی‌شود!

همچنین با توجه به تجهیز ال‌جی جی ۵ و ال‌جی جی ۶ به تراشه‌های اسنپدراگون ۸۲۰ و اسنپدراگون ۸۲۱، هر دوی آن‌ها از پرداخانومده گرافیکی یکسان آدرنو ۵۳۰ (Adreno 530) بهره می‌برند! بنابراین از نظر فنی پرداخانومده گرافیکی این دو محصول هم تفاوتی با یکدیگر ندارند! پرداخانومده مرکزی هر دو گوشی هم چهار هسته‌ای بوده و ساختار تکمیلا مشابهی دارد. تنها تفاوت پرداخانومده مرکزی ال‌جی جی ۵ و جی ۶ مربوط به افزایش بودن فرکانس کاری دو هسته پردازشگر (از چهار هسته پردازشگر) جی ۶ به میزان ۰٫۲ گیگاهرتز می‌شود!

بنابراین در مجموعه برتری که پرچمدار سال ۲۰۱۷ ال‌جی از نظر تراشه و رم در مقایسه با پرچمدار سال ۲۰۱۶ این شرکت دارد، فقط در افزایش فرکانس کاری دو هسته پردازشگر آن از چهار هسته موجود، آن هم به میزان ۰٫۲ گیگاهرتز می‌شود. به نظر شما این ارتقاء تا چه اندازه می‌تواند در عملکـــرد این دو اسمارتفون تفاوت ایجاد کند و برتری مطلق جی ۶ نسبت به جی ۵ را به تصویر بکانجام گرفت؟

دوربین سلفی

دوربین سلفی گوشی هوشمند ال‌جی جی ۶ از سنسوری ۵ مگاپیکسلی تشکیل انجام گرفته که بدون تردید عملکـــرد زیاد نیکوی خواهد داشت. اما سنسور دوربین سلفی گوشی ال‌جی جی ۵ یک سنسور ۸ مگاپیکسلی هست که کیفت فوق‌العاده عملکـــرد آن را قبلا دیده‌ایم! بنابراین حداقل از نظر اعداد و ارقام گوشی ال‌جی جی ۵ از دوربین سلفی بهتری نسبت به ال‌جی جی ۶ بهره می‌برد و این یک مزیت برای جی ۵ محسوب می‌شود.

باتری جداانجام گرفتنی و قابل تعویض

بدنه ماژولار گوشی هوشمند ال‌جی جی ۵ یک مزیت دیگر را هم برای این محصول به ارمغان آورده هست. این مزیت مربوط به امکان جداسازی باتری دستگاه و تعویض آنی آن می‌شود! تصور کنید که بتوانید با در اختیار داشتن باتری‌های زاپاس، به محض پایان انجام گرفتن شارژ باتری جی ۵ آن را تعویض کنید و ظرف تعداد ثانیه دستگاهی با شارژ باتری ۱۰۰ درصد را در اختیار داشته باشید! این مسئله در برخی شرایط زیاد کاربردی هست و از مزیت‌های جی ۵ در مقایسه با جی ۶ به شمار می‌رود.

قیمت

از پایان موارد و دلایل فوق که بگذریم، به یکی از حیاتی‌ترین برتری‌های جی ۵ نسبت به جی ۶ می‌رسیم. این مسئله مربوط به قیمت دو دستگاه می‌شود. هم اکنون گوشی هوشمند ال‌جی جی ۶ با قیمتی در حدود ۲،۴۰۰،۰۰۰ تومان پیش‌فروش می‌شود، اما شما می‌توانید ال‌جی جی ۵ را با صرف هزینه‌ای در حدود ۱،۶۵۰،۰۰۰ تومان خریداری کنید.

جمع‌بندی

درست هست که گوشی ال‌جی جی ۶ محصول زیاد معقول و بهره‌مند از طراحی جالب هست، اما با این حال ما فکر می‌کنیم که دلایل قانع کننده‌ زیادی وجود دارند که خرید ال‌جی جی ۵ را نسبت به این محصول به انتخاب بهتری تبدیل می‌کنند. در این مقاله شما را با اصلی‌ترین این دلایل آشنا کـــردیم. نظر شما در رابطه با این موضوع چگونه هست؟