موزه ملي

ده آسیب‌پذیری امنیتی مهم سال ۲۰۱۷ انتخاب شدند

۲۸ فروردین ۱۳۹۶

انجمن OWASP اکنون پس از گذشت چهار سال تصمیم گرفته است، فهرست جدیدی در ارتباط با آسیب‌پذیری‌ها منتشر کند. فهرست قبلی در سال ۲۰۱۳ منتشر شد که بسیاری از آسیب‌پذیری‌های قرار گرفته در آن فهرست هنوز هم جزء خطرناک‌ترین‌ها به شمار می‌روند.

مطلب پیشنهادی

مایکروسافت: آسیب‌پذیری‌های بحرانی ویندوز را ترمیم کردیم

به‌روزرسانی‌ها را نصب کنید

اما در فهرست جدیدی که تا چند وقت دیگر منتشر خواهد شد، شاهد حضور دو آسیب‌پذیری جدید، تشخیص و ممانعت ناکافی از بروز حمله  (insufficient attack detection and prevention) و رابط‌های برنامه‌نویسی محافظت نشده (unprotected APIs) هستیم.

این انجمن در نظر دارد در فهرستی که تا چند وقت دیگر به طور رسمی منتشر خواهد کرد، آسیب‌پذیری تغییر مسیر غیرمعتبر (unvalidated redirects and forwards) را که اولین بار در سال ۲۰۱۰ در مکان دهم قرار داشت و در سال ۲۰۱۳ نیز در جایگاه دهم فهرست قرار داشت را حذف کرده و به جای آن آسیب‌پذیری رابط‌های برنامه‌نویسی محافظت نشده را قرار دهد. اما آسیب‌پذیری تشخیص و ممانعت ناکافی از بروز حمله در جایگاه هفتم این فهرست قرار خواهد گرفت. در نتیجه دو ردیف چهار و هفت با یکدیگر ادغام خواهند شد. آسیب‌پذیری‌های ردیف چهار و هفت در ارتباط با ارجاع مستقیم و غیر ایمن به اشیا (insecure direct object references) و عدم وجود کنترل دسترسی در سطح برنامه‌های کاربردی هستند که اولین بار در سال ۲۰۰۴ معرفی شدند. انجمن OWASP پس از ادغام این دو ردیف از عبارت کنترل دسترسی ناقص/ شکسته شده برای تعریف آسیب‌پذیری جدید استفاده خواهد کرد.

این انجمن آسیب‌پذیری تشخیص و ممانعت ناکافی از بروز حمله را این‌گونه توصیف کرده است: «بخش عمده‌ای از برنامه‌ها و رابط‌های برنامه‌نویسی از هیچ‌گونه سازوکاری برای شناسایی و ممانعت از بروز حملات خودکار و دستی تبعیت نمی‌کنند. دفاع در برابر این مدل حملات رویکردی است که به مراتب فراتر از یک اعتبارسنجی ورودی‌ها بوده و نیازمند بررسی خودکار، ثبت روخدادها، پاسخ‌گویی و حتای متوقف و بلوکه کردن عملیات می‌شود. توسعه‌دهندگان برنامه‌ها باید این توانایی را داشته باشند تا قبل از آن‌که حمله‌ای رخ دهد وصله مربوطه را به سرعت منتشر کرده و آن‌را عملیاتی کنند.»

مطلب پیشنهادی

شرکت بیت‌دیفندر ابزار رمزگشای باج‌افزار Bart را ارائه کرد

خبر خوش برای کاربران

اما به نظر می‌رسد کاربران با فهرستی که از سوی این انجمن منتشر خواهد شد زیاد موافق نیستند، به واسطه آن‌که تعدادی از این کاربران اعلام داشته‌اند که آسیب‌پذیری محافظت ناکافی در برابر یک حمله را نمی‌توان به عنوان یک آسیب‌پذیری مهم در این فهرست قرار داد. اگر تعداد زیادی از کاربران این دیدگاه را داشته باشند، در آن صورت انجمن فوق مجبور خواهد شد تغییری در فهرست خود به وجود آورد.

اما تعریف انجمن فوق از رابط‌های برنامه‌نویسی محافظت نشده به این شکل است: «برنامه‌های پیشرفته امروزی اغلب از ترکیب برنامه‌های کلاینت و رابطه‌های برنامه‌نویسی استفاده می‌کنند، به طور مثال جاوااسکریپت در مرورگرها و برنامه‌های همراه که قادر است به یک رابط برنامه‌نویسی همچون SOAP/XML، REST/JSON، PRC، GWT و…. متصل شود از جمله این موارد است. این رابط‌های برنامه‌نویسی به شکل محافظت نشده مورد استفاده قرار گرفته و در برگیرنده آسیب‌پذیری‌های زیادی هستند.»

کاربران تا تاریخ ۳۰ ژوئن برابر با ۱۱ خردادماه فرصت دارند نظرات خود را در رابطه با فهرست پیشنهادی OWASP از طریق ایمیل به نشانی OWASP-TopTen(at)lists.owasp.org ارسال کنند. قرار است فهرست نهایی در ماهه جولای یا آگوست منتشر شود.