موزه ملي

دوره آنلاین آموزش مقدماتی برنامه نویسی اندروید

۲۳ آبان ۱۳۹۶

مقدمه

در دنیای امروزی تلفن های هوشمند همراه جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند که در نتیجه این جایگاه برنامه نویسانی که می توانند برای این گوشی ها اپلیکیشن طراحی کنند نیز از جایگاه ویژه و منحصر به فردی برخوردار هستند. در میان این گوشی های همراه سیستم عامل اندروید در کشور از محبوبیت دوچندانی برخوردار است که همین امر باعث شده است که برنامه نویسان اندروید بتوانند درآمد بسیار خوبی از این راه بدست آورند.

آمارها و ارقام در مورد اندروید

شاید خود اندی رابین (خالق اندروید) هم زمانی که داشت در شرکت کوچک اندروید روی تولید نرم افزار برای گوشی های موبایل کار می کرد، فکرش را نمی کرد که روزی شرکت گوگل، غول بزرگ دنیای فناوری و اطلاعات آن را بخرد و بعد آن اندروید به اوج محبوبیت و معروفیت برسد. البته که بعید است گوگل روی چیزی دست بگذارد و ساده از آن بگذرد.

حالا اندروید به کمک گوگل در روزهای اوج خود به سر می برد و به عنوان سیستم عامل اکثر گوشی های موبایل های هوشمند، تبلت ها و تلویزیون های هوشمند خودش رو مطرح کرده. گوگل با قرارداهایی که با غول های دنیای تکنولوژی مثل سونی، سامسونگ، ال جی، موتورولا، اچ تی سی و …  بسته است خیلی زود تونست اندروید را توسعه دهد که سهم بازار اندروید نسبت به سایر رقبا تایید این ادعاست.

مقایسه سهم بازار گوشی های هوشمند  (اندروید، IOS ، Windows Phone و …)

آمار منتشر شده از موسسه معتبر بین الملی داده (IDC) میزان فروش و سهم بازار چهار سیستم عامل برتر گوشی های هوشمند یعنی اندروید، IOS شرکت اپل، ویندوز (WindowsPhone شرکت مایکروسافت)، BlackBerry شرکت بلک­بری و سایر سیستم عامل ها در سال ها ۲۰۱۲ ، ۲۰۱۳  و ۲۰۱۴ را نشان می دهد:

پیش بینی سهم بازار گوشی های هوشمند تا سال ۲۰۱۸

بر اساس تحلیل موسسه بین الملی داده (IDC) از فروش و سهم بازار سیستم های عامل برتر گوشی های هوشمند، پیش بینی شده که اندروید بیش از ۷۵ دموزه ملی بازار را در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ در دست خود خواهد داشت.

بر اساس این آمار حداقل یک میلیارد گوشی هوشمند میتنی بر اندروید در سال های جاری در دست مردم خواهد بود و این یعنی بیش از یک میلیارد مشتری بالقوه برای برنامه نویسان اندروید. البته اینکه چند دموزه ملی این مشتری ها برای شما خواهند بود، بستگی به این دارد که چه برنامه هایی خلق می کنید برای خلق برنامه هم شما نیاز دارید که برنامه نویسی اندروید را یاد بگیرید.

سهم بازار گوشی های اندرویدی در کشور ایران

متاسفانه آمار دقیقی در مورد سهم بازار گوشی های هوشمند در کشور عزیزمان ایران (بصورت معتبر) در دسترس نیست. اما به راحتی می توان با مشاهدات آن را حدس زد. به علت گران بودن محصولات اپل نسبت به اندروید و تبادل اقتصادی بیشتر ایران با شرکت های مبتنی بر اندروید و محبوبیت این سیستم عامل میان ایرانیان، سهم بازار گوشی های هوشمند با سیستم عامل اندروید نسبت به سایر گوشی ها در ایران خیلی بیشتر از آمار جهانی و بالای ۹۰ دموزه ملی باشد.

میزان محبوبیت اندروید

البته خود اندروید هم با قابلیت ها و انعطاف پذیری که دارد به عنوان یکی از محبوب ترین سیستم عامل ها در دل کاربران جای گرفته. و از طرفی برنامه نویسان و طراحان نرم افزارهای کاربردی این فرصت و فضا را برای تولید app ها و بازی های مورد نیاز کاربران این سیستم عامل حس کرده اند و هر روز صد ها نرم افزار برای اندروید  تولید می شود که این خود حاکی از محبوبیت و تعداد کثیر کابران اندروید است.

برای بررسی محبوبیت یک سیستم عامل، علاوه بر تعداد مشتریان، میزان دانلود نرم افزارهای آن نیز می تواند یک معیار مناسب باشد. میزان برآورد دانلود نرم افزارهای گوشی های هوشمند در سال ۲۰۱۳ در محدوده ۵۶ تا ۸۰ میلیارد بوده که پیش بینی میشود این عدد در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۲۰۰ میلیارد دانلود برسد.

به گزارش موسسه تحقیقاتی ABI در سال ۲۰۱۳ بیش از ۵۶ میلیارد نرم افزار برای گوشی های هوشمند دانلود شده که ۵۸ دموزه ملی آن متعلق به گوشی های اندرید گوگل، ۳۳ دموزه ملی متعلق به IOS اپل، ۴ دموزه ملی متعلق به Windows Phone مایکروسافت و ۳ دموزه ملی متعلق به  BlackBerry می باشد.

میزان کسب درآمد برنامه نویسان اندروید

ماشین حسابتان را بردارید میخواهیم میزان درآمد یک برنامه نویس اندروید را حساب کنیم. فرض کنید شما برای تولید یک بازی یا یک برنامه برای سیستم عامل اندروید حدود یک ماه وقت گذاشتید و میخواهید نرم افزار تولیدی خود را فقط یک دلار ناقابل (حدود سه هزار تومان) بفروشید.

همین طور که بخش هایی قبلی اشاره شد حدود یک میلیارد کاربر اندرویدی وجود دارد که بیش از هشتاد میلیارد نرم افزار اندرویدی رو دانلود کرده اند.

  • یک دموزه ملی مشتریان جهانی: فرض کنید فقط سهم یک دموزه ملیی از این مشتریان را بتوانید جذب کنید (یعنی صد میلیون نفر) آنگاه شما در آمدی صدمیلیون دلاری خواهید داشت یعنی حدود ۳۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان (سیصد میلیارد تومان)

۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ * ۳,۰۰۰  = ۳۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

بله، تعجب نکنید سیصد میلیارد تومان

فکر میکنید بیل گتس (رئیس مایکروسافت، صاحب شرکت همین ویندوز های خودمان) یا مایکل زاکربرگ (خالق فیس بوک) چگونه  این همه معروف و پولدار شدند؟ آنها فقط توانستند ایده و محصولشان را به افراد زیادی  ارائه کنند.

  • فقط یک صدم دموزه ملی مشتریان جهانی: حالا فرض کنید فقط و فقط سهم یک صدم دموزه ملیی (۰.۰۱ دموزه ملی)از این مشتریان را بتوانید جذب کنید (یعنی یک میلیون نفر) آنگاه شما در آمدی یک میلیون دلاری خواهید داشت یعنی حدود ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰, تومان (سه میلیارد تومان)

۱,۰۰۰,۰۰۰ * ۳,۰۰۰  = ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

بله سه میلیارد تومان، شاید نسبت به عدد قبلی کم به نظر برسد اما این معادل ۲۵۰ سال درآمد یک کارمندی است که ماهیانه یک میلیون تومان در آمد دارد. باز بنظرتان کم است؟

البته این را هم در نظر بگیرید این ارقام تنها برای فروش یک نرم افزار و آن هم فقط یک دلار بود. حالا بقیه حالات رو خودتان حساب کنید.

بنظرتان ارزشش را ندارد آدم برای یادگیری ابتدا هزینه کند و سپس با تلاش درآمد این چنینی داشته باشد؟