موزه ملي

هر آنچه در مورد گلکسی نوت ۸ سامسونگ می‌دانیم + تصویر

۲۷ خرداد ۱۳۹۶

مقدمه

حتما با فاجعه‌ای که بعد از عرضه گلکسی نوت ۷ در سال ۲۰۱۶ به بار آمد آشنا هستید! باتری این فبلت دچار انفجارهایی انجام گرفت که زیاد عجیب و غریب بودند. سامسونگ حتی با فراخوانی این فبلت هم نتوانست مشکل آن را برطرف سازد و انفجارهای باتری دستگاه همچنین ادامه پیدا کـــرد. نهایتا غول کره‌ای صنعت موبایل مجبور انجام گرفت که تولید نوت ۷ را متوقف و پایان نسخه‌های عرضه انجام گرفته دستگاه را جمع‌آوری کند.

با این اتفاق، زیادی از افراد عقیده داشتند که سامسونگ اعتبار پیشین خود را از دست داده هست و شاید این مسئله سبب شود که دیگر شاهد عرضه سری محصولات گلکسی نوت از سوی این شرکت نباشیم! اما سامسونگ تعدادی بعد رسما اشاره کـــرد که مشکلات ایجاد انجام گرفته برای گلکسی نوت ۷ وی را از تولید گلکسی نوت ۸ دلسرد نمی‌کنند و این شرکت سعی خواهد کـــرد که با کسب تجربه از اتفاق‌هایی که برای نوت ۷ افتاد، سایر محصولاتش از جمله گلکسی نوت ۸ را با کیفیت و دقت افزایشی تولید کند.

فاجعه گلکسی نوت ۷ در ذهن زیادی از ما نقش بسته هست، اما زمانی که سامسونگ دو گوشی گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس را با طراحی متفاوت رونمایی کـــرد، تقریبا بخش عظیمی از فاجعه مذکور به دست فراموش سپرده انجام گرفت. به بیان دیگر سامسونگ با رونمایی از گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس بار دیگر اعتبار خدشه‌دار انجام گرفته خود را احیاء کـــرد. حالا این شرکت کره‌ای در پی تولید و عرضه فبلت گلکسی نوت ۸ هست!

تاکنون شایعات و رویدادهای زیادی در مورد فبلت مذکور شنیده‌ایم، اما سامسونگ سعی داشته که تا حد امکان از نشت هشدارات مرتبط با این دستگاه جلوگیری کند. با توجه به پایان این موضوعات، انتظار داریم که سامسونگ در طراحی فبلت نوت ۸ به قدری دقت نظر به خرج دهد که این محصول یکی از جالب‌ترین و برترین محصولات موجود در سری فبلت‌های گلکسی نوت این شرکت شود. گلکسی نوت ۸ می‌تواند عاملی برای فراموشی تکمیلا کابوس‌های فبلت نوت ۷ باانجام گرفت! در این مقاله قصد داریم که مروری بر موضوعاتی داشته باشیم که تاکنون در مورد گلکسی نوت ۸ منتشر انجام گرفته‌اند. با سایت شبکه همراه باشید.

طراحی و ظاهر

پیش‌بینی می‌کنیم که در طراحی گلکسی نوت ۸ از زبان طراحی پرچمداران فعلی سامسونگ به ویژه گوشی گلکسی اس ۸ پلاس هستفاده شود. بنابراین احتمالا نوت ۸ از نمایشگری بدون حاشیه، بزرگ‌تر و با لبه‌های خمیده بهره‌مند می‌شود. جنس بدنه دستگاه بدون شک از مواد شیشه‌ای و فلزی خواهد بود و احتمالا ابعاد بدنه فبلت بزرگ‌تر از گوشی اس ۸ پلاس هست. مطمئنا فبلت گلکسی نوت ۸ از قبلم هستایلوس اختصاصی بهره‌مند می‌شود که به مراتب پیشرفته‌تر از نسخه‌های پیشین خواهد بود و بهره‌مندی از هستاندارد ضد آب IP68 هم از دیگر مسائل قابل پیش‌بینی محسوب می‌شود.

یکی از جالب‌ترین موضوعاتی که شاید در فبلت گلکسی نوت ۸ شاهد پیاده‌سازی آن باشیم، مربوط به محل قرارگیری اسکنر انگشت دستگاه می‌شود. برخی منابع رویدادی عقیده دارند که سامسونگ اسکنر انگش نوت ۸ را برخلاف دو گوشی اس ۸ و اس ۸ پلاس در زیر نمایشگر آن‌ها تعبیه خواهد کـــرد! بنابراین به نوعی صفحه‌نمایش گلکسی نوت ۸ قابلیت اسکن انگشت کاربر را خواهد داشت. به صورت حتم در این بین عده زیادی از کارشناسان عقیده دارند که سامسونگ هنوز برای پیاده‌سازی این ویژگی در نوت ۸ آماده نیست.

در این بین تعداد منبع رویدادی هم اشاره داشتند که سامسونگ اسکنر انگشت گلکسی نوت ۸ را در لبه زیاد باریک موجود در زیر نمایشگر دستگاه تعبیه می‌کند! ضمنا تجهیز دستگاه به اسکنر عنبیه چشم هم از دیگر ویژگی‌هایی هست که احتمالا شاهد ارائه آن خواهیم بود.

صفحه‌نمایش

در مورد صفحه نمایش فبلت گلکسی نوت ۸ سامسونگ هم صحبت‌های زیادی می‌شود. نخستین مسئله‌ای که باید به آن اشاره داشت این هست که با توجه به تجهیز گلکسی اس ۸ پلاس به نمایشگری ۶٫۲ اینچی، پیش‌بینی می‌کنیم گلکسی نوت ۸ به نمایشگری ۶٫۳ یا ۶٫۴ اینچی مجهز شود. مطمئنا سامسونگ برای نمایشگر این گوشی هم از لقب “اینفینیتی دیسپلی” (Infinity Display) هستفاده می‌کند و تا حد ممکن حاشیه‌های آن را باریک خواهد کـــرد. انتظار داریم که نمایشگر فبلت نوت ۸ بالغ بر ۸۵ درصد از پنل جلویی دستگاه را در بر بگیرد.

پنل نمایشگر گلکسی نوت ۸ بی‌شک از نوع سوپر آمولد (Super AMOLED) در نظر گرفته می‌شود و از قابلیت “نمایشگر متداوم روشن” یا همان “Always on Display” بهره‌مند خواهد بود. همچنین محافظت از نمایشگر دستگاه با شیشه گوریلاگلس هم از دیگر ویژگی‌های قطعی نوت ۸ به شمار می‌آورد. اما در رابطه با وضوح تصویر صفحه نمایش دستگاه رویدادها و شایعات متنوعی منتظر انجام گرفته‌اند! پیش‌بینی ما این هست که سامسونگ نمایشگر فبلت مذکور را به وضوح تصویر مشابه با گلکسی اس ۸ پلاس یعنی ۲۹۶۰ در ۱۴۴۰ پیکسل مجهز کند، اما برخی منابع عقیده دارند که نوت ۸ به نمایشگری با وضوح تصویر ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل مجهز می‌شود.

تراشه، رم و حافظه داخلی

نقل کرد انجام گرفته که سامسونگ در تلاش هست تا تراشه اسنپدراگون ۸۳۶ کوالکام را در فبلت گلکسی نوت ۸ هستفاده کند. تراشه اسنپدراگون ۸۳۶ در واقع نسخه‌ ارتقاء یافته همان تراشه اسنپدراگون ۸۳۵ هست که فرکانس کاری هسته‌های پردازشگر آن اورکلاک می‌شوند. اگر این مسئله صحت داشته باانجام گرفت، احتمالا شاهد معرفی نسخه ارتقاء یافته تراشه اگزینوس ۸۸۹۵ سامسونگ هم خواهیم بود. دلیل که سامسونگ اغلب پرچمدارانش را از نظر تراشه در دو نسخه اگزینوسی و اسنپدراگونی مجهز می‌کند. اگر قرار باانجام گرفت نسخه‌‌ای از فبلت گلکسی نوت ۸ به تراشه اسنپدراگون ۸۳۶ مجهز انجام گرفته و روانه بازارهای ایالات متحده شود، احتمالا نسخه دیگر آن به تراشه اگزینوس ۸۹۹۵ ارتقاء یافته سامی مجهز خواهد انجام گرفت و روانه بازارهای دیگر از جمله بازار کشورمان می‌شود.

در مورد ظرفیت رم فبلت گلکسی نوت ۸ هم شایعات نسبتا زیادی منتشر انجام گرفته‌اند که اغلب آن‌ها از عرضه نوت ۸ در دو نسخه مجهز به رم ۶ و ۸ گیگابایتی رویداد می‌دهند. احتمالا نسخه اصلی این فبلت به رم ۶ گیگابایتی مجهز می‌شود و شاید نسخه‌ای اختصاصی از آن برای عرضه در بازارهای داخلی کشور چین به رم ۸ گیگابایتی مجهز شود. آپشن‌های حافظه داخلی هم احتمالا شامل نسخه ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی می‌شوند. همچنین به احتمال زیاد فبلت گلکسی نوت ۸ هم مانند دو گوشی اس ۸ و اس ۸ پلاس از اتصال حافظه جانبی و رم مایکرو اس‌دی (Micro SD) پشتیبانی خواهد کـــرد.

دوربین

در مورد دوربین گلکسی نوت ۸ صحبت‌های جالبی به میان آمده هست. منابع رویدادی عقیده دارند که نوت ۸ نخستین گوشی بالا رده سامسونگ با تجهیز به دوربین دوگانه خواهد بود. بنابراین یکی از اصلی‌ترین تفاوت فبلت نوت ۸ با دو گوشی اس ۸ و اس ۸ پلاس مربوط به این موضوع می‌شود. ظاهرا دو سنسور دوربینی که برای مجموعه دوربین اصیل دستگاه در نظر گرفته انجام گرفته‌اند به ترتیب ۱۲ مگاپیکسلی و با زاویه دید گسترده و ۱۳ مگاپیکسلی تله‌فتو هستند. این ترکیب سبب می‌شود تا دوربین اصلی فبلت مذکور بتواند بدون افت کیفیت تصویر تا ۳ برابر زوم دیجیتال داشته باانجام گرفت.

بهره‌مندی از دلیلغ فلش LED دوبل حیاتی از دیگر ویژگی‌های احتمالی دوربین اصلی فبلت گلکسی نوت ۸ سامسونگ خواهد بود. ضمنا نقل کرد انجام گرفته که دوربین سلفی این دستگاه هم از سنسوری ۸ مگاپیکسلی تشکیل می‌شود که کیفیت زیاد نیکوی برای ضبط تصویر‌ها و فیلم‌های سلفی دارد.

سایر ویژگی‌های گلکسی نوت ۸

در مورد سایر ویژگی‌های گلکسی نوت ۸ هم صحبت‌هایی به میان آمده هست. اگرچه تاکنون به ظرفیت باتری این فبلت اشاره دقیقی نانجام گرفته، اما پیش‌بینی می‌کنیم که سامسونگ این فبلت را به باتری با حداقل ظرفیت ۳۵۰۰ میلی آمپر ساعتی مجهز کند. ضمنا باتری دستگاه بی‌شک از قابلیت شارژ سریع و شارژ بی‌سیم پشتیبانی خواهد کـــرد.  

سیستم‌عامل پیش‌فرض نصب و راه‌اندازی انجام گرفته روی فبلت نوت ۸ هم احتمالا اندروید ۷٫۱٫۱ هست که در کنار آن رابط کاربری سامسونگ اکسپرینس (Samsung Experience) نصب می‌شود. متاسفانه پیش‌بینی می‌کنیم که فقط تعداد هفته بعد از معرفی فبلت نوت ۸، شاهد رونمایی اندروید ۸ باشیم که این مسئله کمی آزاردهنده هست.

زمان عرضه و قیمت

با توجه به شایعاتی که تاکنون منتشر انجام گرفته هست، ظاهرا فبلت گلکسی نوت ۸ سامسونگ تعداد روز قبل از برگزاری نمایشگاه IFA 2017 رونمایی می‌شود. با توجه به اینکه این رویداد در روز یکم ماه سپتامبر آغاز خواهد انجام گرفت، پس احتمالا اواخر ماه آگوست شاهد معرفی فبلت گلکسی نوت ۸ خواهیم بود.

در مورد قیمت فبلت گلکسی نوت ۸ هشداراتی ارائه نانجام گرفته اما می‌توانیم با توجه به سیهستی که سامسونگ در قیمت‌گذاری فبلت نوت ۷ در نظر گرفته، قیمت احتمالی گلکسی نوت ۸ را حدس بخانومیم. سامسونگ سال گذشته فبلت گلکسی نوت ۷ را با قیمتی ۵۰ دلار افزایش از قیمت گلکسی اس ۷ روانه بازار کـــرد. اگر همین رویه برای گلکسی نوت ۸ هم در پیش گرفته شود، این فبلت احتمالا با قیمتی در حدود ۹۰۰ دلار روانه بازار می‌شود!

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کـــردید، در این مقاله به مرور مشخصات و ویژگی‌های احتمالی فبلت گلکسی نوت ۸ سامسونگ پرداختیم. در نظر داشته باشید که هشدارات فوق هنوز به طور حتمی تایید انجام گرفته نیستند و مبتنی بر رویدادهای غیرحتمی و شایعاتی هستند که تاکنون در مورد فبلت نوت ۸ سامسونگ منتشر انجام گرفته‌اند. نظر شما در رابطه با این محصول چگونه هست؟ آیا گلکسی نوت ۸ می‌تواند کابوس انفجارهای نوت ۷ را تکمیلا محو کند؟