موزه ملي

۱۰ ابزار قدرتمند جستجو که باید با ابزار جستجوی ویندوز جایگزین شود

۲ آذر ۱۳۹۶

در ادامه فهرستی از ۱۰ ابزار جایگزین جستجوی ویندوز را بررسی خواهیم کرد:

Everything یک ابزار جستجوی سبک، سریع و راحت برای استفاده در ویندوز است. این ابزار شما را با انواع و اقسام قابلیت‎های مختلف سردرگم نمی‎کند و در عوض کار جستجوی سریع فایل‎ها و فولدرها را به خوبی انجام می‎دهد.

جستجوی فایل و فولدر در این ابزار با استفاده از نام آنها انجام می‎شود و می‎توان تنها ظرف چند ثانیه داده‎های موجود در کامپیوتر را ایندکس کرد. نتایج جستجو بلافاصله بعد از شروع به تایپ کردن نام فهرست می‎شوند. از دیگر قابلیت‎های این ابزار می‎توان به توانایی مرتب كردن داده بر اساس فاکتورهای مختلف، جستجوی نوع مشخصی از فایل و باز کردن فایل‎ها در محیط رابط کاربری و بوک‎مارک فایل و فولدر برای دسترسی سریع به آنها اشاره کرد.

Listary یک دستیار جستجوگر فایل است که کار شما را راحت‎تر می‎کند. وقتی شما داخل جستجوگر فایل ویندوز هستید با تایپ نام مورد نظر خود نتایج شروع به نمایش دادن می‎کند. شما می‎توانید کلید واژه‎هایی را ایجاد کنید که مستقیما داخل وب‎سایت‎های آنلاین را جستجو می‎کند (برای مثال fb برای جستجو در فیسبوک).

برخی از قابلیت‎های دیگر این ابزار شامل میانبرهای صفحه کلید، گزینه اضافه کردن فیلتر، ساخت فرامین اجرایی و اختصاص دادن میانبر به آنها و تاریخچه کامل فایل‎های اخیر است.

نسخه رايگان Listary تنها برای استفاده شخصی در نظر گرفته شده است و اگر شما قصد دارید از آن در محیط اداری استفاده کنید و یا می‎خواهید کنترل بیشتری روی آن داشته باشید باید نسخه حرفه‎ای آن را تهیه کنید.

Listary همچنین قادر است تنظیمات ویندوز و برنامه‎ها را نیز در نتایج جستجوی خود فهرست کند، امکانی که در کمتر ابزاری می‎توان پیدا کرد.

UltraSearch به جای ایندکس کردن همه چیز کامپیوتر، بخش MFT (Master File Table) پارتيشن‎های هارد درايو شما را برای پیدا کردن داده اسکن می‎کند. با این کار شما بدون نیاز به صرف زمان برای ایندکس اولیه داده بلافاصله شروع به جستجو خواهید کرد. اما از طرفی قادر به ردگیری تغییرات لحظه‎ای فایل‎ها نیز نخواهید بود و برای به‎روزرسانی داده‎ها باید MFT را دوباره اسکن کنید.

از دیگر امکانات این ابزار می‎توان به استفاده از فیلترها، ساخت الگوهای جستجو، استفاده از نوع داده برای پیدا کردن فایل و مرتب کردن نتیجه جستجو بر اساس عوامل مختلف اشاره کرد. UltraSearch همچین می‎تواند محتوای داخل فایل‎ها را نیز برای شما جستجو کند.

SearchMyFiles یک ابزار جستجوی قابل سفارشی سازی است که امکان کنترل کامل روی جستجوی شما را فراهم می‎کند. بزرگترین نقطه ضعف این ابزار مدت زمان چند ثانیه‎ای تاخیر بین درخواست و نمایش نتایج جستجو است. اما امکانات سفارشی سازی آن یک جستجوی دقیق و بی نقص فایل را در اختیار شما قرار می‎دهد. شما می‎توانید از گزینه‎هایی مثل wildcard، مستثنی کردن فولدرها و پسوند فایل، قابلیت تنظیم اندازه فایل، مشخص کردن تعداد زیر فولدرها و زمان ساخت یا اصلاح فایل برای پیدا کردن نوع خاصی از فایل استفاده کنید. این ابزار نیز امکان جستجوی محتوای فایل را برای شما فراهم می‎کند.

MasterSeeker یکی دیگر از ابزارهای ساده جستجو در ویندوز است که بسیار سریع عمل می‎کند. ایندکس کردن محتوای تمام یک درایو تقريبا ۳ ثانیه طول می‎کشد. شما سه فیلد جستجو در بالای رابط گرافیکی این ابزار در اختیار دارید که شامل نام فایل، دایرکتوری و اندازه فایل است. شما می‎توانید با فیلتر کردن اندازه فایل با استفاده از نشانه‎هایی مثل > , < , = یا ~ فایل‎های خود را بر اساس اندازه آنها پیدا کنید.

Quick Search یک رابط کاربری شیک و بسیار کاربردی دارد. به سرعت تمام داده‎های شما را ایندکس می‎کند و آن را در ستون‎هایی مثل documents, photos, videos, shortcuts و music نمایش می‎دهد. یک بخش پیش نمایش نیز در این ابزار وجود دارد که یک پیش نمایش از فایل‎های انتخابی را ارائه می‎کند. وقتی شما محتوای فایل را جستجو می‎کنید کلمات کلیدی شما در نتیجه جستجو های‎لایت می‎شود و توصیه‎هایی مرتبط با جستجو به صورت آنلاین (از طریق موتور جستجوی Bing) پیشنهاد می‎شود. شاید بتوان گفت Quick Search بهترین رابط از بین تمام اپلیکیشن‎های معرفی شده در فهرست ما را دارا است.

یک ابزار جستجوی جایگزین منبع باز که روی ایندکس کردن و جستجوی محتوای داخل فایل‎ها تمرکز کرده است. بر خلاف سایر ابزارها که کل هارد درايو شما را اسکن می‎کند، بنا به دلایل حفظ حريم خصوصی این ابزار به شما اجازه می‎دهد مشخص کنید کدام بخش از هارد درايو باید ایندکس شود. متاسفانه DocFetcher امکان نمایش نتایج جستجو به صورت آنی را ندارد و شما باید هر بار روی دکمه Search کلیک کنید.

FileSearchy به شما امکان می‎دهد به سرعت داده‎های موجود روی کامپیوتر و محتوای درون فایل‎ها را جستجو کنید. اگر چه جستجوی محتوا تنها به فرمت document محدود می‎شود، اما جستجوی این نوع از محتوای متنی به سرعت انجام می‎شود. علاوه بر نام، شما می‎توانید فایل‎های خود را بر اساس تاریخ و اندازه آنها نیز جستجو کنید.

یک ابزار جستجوی منبع باز دیگر شبیه به DocFetcher که به شما اجازه می‎دهد به جای ایندکس کردن همه چیز یک فولدر مشخص را برای جستجو ایندکس کنید. رابط کاربری Searchmonkey بسیار ساده و کاربرپسند است و بهتر از DocFetcher طراحی شده است.

شما می‎توانید فایل‎های خود را بر اساس نام یا محتوای آن جستجو کنید. این ابزار با فراهم کردن قابلیت جستجوی محتوای یک فولدر به سرعت فایل‎های مورد نظر را پیدا کرده و از داخل رابط گرافیکی خود پیش نمایشی از محتوای این فایل‎ها را ارائه می‎کند. محتوای مورد نظر شما برای جستجو به رنگ قرمز های‎لایت می‎شود.

هر چند در اصل FileSleek رایگان نیست، اما یک نسخه قدرت رایگان نیز دارد که برای استفاده شخصی کفایت می‎کند. FileSleek قادر است فایل‎ها، فولدرها و محتوای درون هر فایل را جستجو کند.

شما می‎توانید همزمان چند فولدر مختلف را بر اساس تاریخ، نام، الگو، نوع  و اندازه جستجو کنید. همچنین شما برای پیدا کردن محتوای داخل فایل‎ها می‎توانید از عبارات باقاعده و یا عملگرهایی مثل +, – یا OR استفاده کنید. در نسخه حرفه‎ای این ابزار شما قابلیت‎های بیشتری مثل امکان باز کردن نتایج در چند تب جداگانه، خروجی داده، سینک داده‎ها با سایر دستگاه‎ها و موارد دیگر در اختیار خواهید داشت.